Birini Güzel Yapan Şey Nedir? Yüzünüzü Gizlice Daha Çekici Hale Getiren Muhteşem Özellikler!

admin

O halde insanların güzelliğe daha fazla önem verme eğiliminde olmaları , güzel insanların daha sağlıklı olarak algılandığını , çekici insanların uzun vadeli ilişkiler için daha çekici olduğu ortaya çıktı .

Geleneksel güzellik subjektif ve kültürel bir yapı olabilir ama birine duyulan ilgi sadece bir duygu değildir. 2016 yılında yapılan bir çalışmanın açıkladığı gibi, insanlar belirli vücut kısımlarını çekici olarak algılayacak şekilde evrimleşti . Evet, bazı fiziksel özelliklerin diğerlerinden daha çekici olduğu düşünülüyor. İşte insanların dikkatini çeken yüz özelliklerinden bazılarına bir bakış.

Yüz simetrisi çekici

Birini güzel yapan şey nedir?

Penn State’in ” İnsan Cinselliğinin Evrimi ” başlıklı makalesine göre , insanların simetriyi bu kadar çekici bulmasının iki olası nedeni var. Bir teori, yüz simetrisinin sağlıklı bir vücudu temsil ettiği, çünkü hastalık ve hastalığın simetriyi değiştirebileceğidir. Aslında,2004 yılında yapılan bir araştırma , insanların simetrik yüzleri asimetrik yüzlere göre daha sağlıklı bir cilde sahip olarak algıladıklarını gösterdi.

Ancak gördüğünüz her şeye inanmayın asimetrik yüzlerlekötü sağlık arasında hiçbir bağlantı bulamadı . Yine de teori, insanların gelecek nesillere güçlü, sağlıklı genler aktarabilecek biriyle çiftleşme şanslarını artırmak için yüz simetrisini güzel olarak algılayacak şekilde evrimleştiğini öne sürüyor.

Gülümseme

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre gülümsemenin gücü var; daha genç görünme yeteneği de dahil . Bir gülümsemeyi görmek beyin için ödüllendirici bir deneyimdir; gülümsemelerin bu kadar çekici olmasının nedeni bu olabilir. Güzel yüz görmenin beynin medial orbitofrontal korteksini harekete geçirdiğini , bunun da bir nesneyi potansiyel olarak ödüllendirici olarak algılayan duyulara dayalı kararlar verdiğini ortaya çıkardı. Katılımcılar aynı çekici kişinin yüzünü gülümsemeyle gördüklerinde, o bölgedeki beyin aktivitesi daha da arttı.
Gülümsemek aynı zamanda çekiciliği de artırır çünkü kişide olumlu özellikleri ima eder. Algısal ve Motor Beceriler alanında 2012 yılında yapılan bir araştırma , çekici insanların daha fazla gülümsediğini ve bunun da onların daha güvenilir görünmesini sağladığını ortaya çıkardı. Ayrıca , insanların mutlu olan ve aynı zamanda fiziksel olarak daha çekici kabul edilen yüzlere doğrudan bakmayı tercih ettiklerini, daha fazla gülümseyen erkekler aynı zamanda çekici bulunuyor ve uzun vadeli ilişkiler için daha iyi adaylar olarak algılanıyor.

Muhtemelen sana benzeyen insanlara daha çekici geliyorsun

2020’nin sonlarında Kourtney Kardashian, otoseksüel olduğunu, yani kendi imajına cinsel açıdan ilgi duyduğunu paylaştı. Herkes kendini otoseksüel olarak tanımlamasa da bilim, kendimize benzeyen insanlara ilgi duyma eğiliminde olduğumuzu gösteriyor.
Diğer uzmanlar, hayatlarımızda tek bir yerde kalma ve yakındaki insanlarla sosyal ve kültürel benzerlikler bulma eğiliminde olduğumuz için birbirine benzeyen çiftlerin bir araya gelebileceğine inanıyor. “Genetik benzerlikler ya insanların benzer ortamlarda bulunmasına neden oluyor ya da sadece insanların benzer ortamlarda bulunmasına neden olan diğer şeylerle ilişkili.” . “Bir kez bu ortamlara girdiğinizde, partnerinizi orada bulacaksınız.”
Her ne kadar çekim eninde sonunda aşka yol açsa da bu kesin bir bahis değil elbette. “İlk benzerlik, birinden etkilenmenize yol açabilir, ancak bu, mutlu bir ilişkiniz olacağı anlamına gelmez. Çekim, tahmin edilmesi kolay bir şey değildir” diye ekledi.

Hoşlandığınız kişinin ebeveyni gibi görünmek çekiciliği artırabilir

Büyümek için asla ebeveynleriniz gibi olmak istemeyebilirsiniz, ancak onlara benzeyen birine aşık olma ihtimaliniz yüksektir. 2004 yılında yapılan bir araştırma , kadınların biyolojik veya evlat edinen babalarına benzeyen kocaları seçme eğiliminde olduğunu ve erkeklerin fiziksel olarak annelerine benzeyen eşleri seçme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Yaşam tercihlerinizi yeniden değerlendirmeye başlamadan önce, ilişki terapisti bunun nedeninin anne babanızın sevgiyi ilk kez görmeniz olması olabileceğini söyledi. “Bebekler olarak, birincil bakıcılarımızın bize nasıl davrandığına bağlı olarak sevginin ne olduğuna dair bilinçsiz bir şema geliştiririz” diye açıkladı. “Sonra yetişkinler olarak bizi aynı şekilde teşvik eden insanlardan etkileniriz.”
Tersine, duygusal açıdan müsait olmayan ebeveynleri olan insanlar, aşka dair çarpık bir görüşe sahip olabilirler. Bir kadının potansiyel bir partner hakkında ‘Ah, o çok iyi’ demesi çok yaygındır, bu da onların duygusal veya fiziksel olarak müsait olmayan bir babaya sahip olduklarının bir işaretidir.”

Kadınlara göre yaşlanan erkek yüzü çekicidir

Gümüş tilki olmanın faydaları vardır. 2010 yılında yapılan bir araştırma , kadınların yaşlı erkeklere daha çok yöneldiğini ortaya çıkardı. Bilim adamları bunu ” George Clooney etkisi ” olarak adlandırdılar . Araştırma aynı zamanda mali açıdan güvenli kadınların yaşlı erkekleri cüzdanlarındaki eşyalar için değil görünüşleri için tercih ettiğini ortaya çıkardı.
Araştırmanın baş yazarı açıklamada, “Önceki araştırmalar, erkeklerin bir partner seçerken fiziksel çekiciliğe daha fazla önem verdiğini, oysa kadınların daha çok birinin maddi kaynak sağlayıp sağlayamayacağına odaklandığını gösteriyor.” dedi . “Ancak tercih edilen yaş farkı beklediğimiz gibi değişmedi; mali açıdan daha bağımsız kadınlar aslında daha yaşlı erkekleri bile tercih ediyordu. Bunun, daha fazla mali bağımsızlığın kadınlara partner seçimlerinde daha fazla güven verdiğini ve onları güçlü, çekici yaşlı erkeklere çektiğini gösterdiğini düşünüyoruz.”

Bebeksi bir yüze sahip olmak aşkta ve hayatta başarılı olma olasılığınızı artırır

Gençlik çeşmesi olmasa da bebeksi yüz hatlarına sahip insanlar istediklerini elde etmede oldukça başarılıdır.
Bebek yüzüne sahip olmak romantizm bölümündeki bir kişiye de fayda sağlar. 2013 yılında yapılan bir araştırma, kahverengi gözlü kişilerin hem güvenilir hem de çekici kabul edildiğini ortaya çıkardı. Ancak bu gözlerden çok yüzün geri kalanıyla ilgilidir. Araştırmacılar daha detaylı incelediklerinde kahverengi gözlü katılımcıların daha yuvarlak bir yüz şekline sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldular.

Daha kalın bir yüze olan ilgi öznel olabilir

Jüri hâlâ daha kalın bir yüzün mü yoksa daha ince bir yüzün mü daha güzel olduğu konusunda kararsız. 2019’da yapılan bir araştırma çalışmasına göre , yüzde daha fazla yağ bulunması, zayıf ve ortalama büyüklükteki erkeklerin daha erkeksi görünmesine yardımcı oldu. İlginç bir şekilde teknoloji “güzelliğin” anlamını çarpıtabiliyor.
Daha ince bir yüze sahip olmak için yeterli kilo vermenin, kişinin yüz çekiciliğini artırdığını ortaya çıkardı. Bu, kişinin sağlığının güçlü bir göstergesidir. Yüz yağlanmasının artması, bağışıklık sisteminin zayıflaması, zayıf kardiyovasküler fonksiyon, sık görülen solunum yolu enfeksiyonları ve ölümle ilişkilidir. Dolayısıyla küçük bir azalma bile kişinin sağlığını iyileştirebilir.” Yine de yapılan bir inceleme, yüz ağırlığını sağlıksız veya daha az çekici olmakla ilişkilendiren yeterli kanıt olmadığını savunuyor.

Kadınlar erkeklerde yüzdeki yara izlerini çekici buluyor

Harry Potter’ın şimşek şeklindeki alnındaki yara izi ikoniktir. Hikayedeki öneminin ötesinde bilim, yüzündeki yara izinin herhangi bir aşk iksirinden daha fazlasını yapabileceğini öne sürüyor. 2008 yılında yapılan bir araştırma , kadınların bu beklenmedik yüz özelliğine sahip erkekleri son derece çekici olarak değerlendirdiğini ortaya çıkardı . Ancak çiftleşme potansiyelini değerlendirirken kadınlar onları uzun vadeli ilişkilerden ziyade kısa vadeli ilişkiler olarak değerlendirdi. Yüzdeki yara izleri, erkeklerin kadınların çekiciliğini algılama biçiminde hiçbir değişiklik yaratmadı.
“Kadınlar yara izini kısa süreli ilişkiler için çekici bir nitelik olarak değerlendirmiş olabilir çünkü bunun erkekliğin bir simgesi, yüksek testosteron düzeyleriyle bağlantılı bir özellik ve yavrulara aktarılabilecek iyi genetik niteliklerin bir göstergesi olduğunu buldular.”

Sakallar romantizm oyununda yardımcı olabilir

Evet kadınların sakallı erkeklerden hoşlandığı bilimsel bir gerçektir . 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, tam bir mağara adamı görünümü benimsemek en iyi fikir olmayabilir . Her türlü sakal, temiz traşlı bir yüzden daha çekici olsa da, uzun vadeli bir ilişki arayan kadınlar için en çekici olanı kalın veya hafif kirli sakaldı.
Tam sakal yerine kirli yüz kıllarını tercih etmenin nedeni, ağır sakalın kirli olduğu algısından kaynaklanıyor olabilir. 2020 yılında yapılan bir araştırma, parazitlerin sakallarda yaşadığını düşünen kadınların bunları tercih etme olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Ancak ironik bir şekilde, hâlâ sakallı insanları son derece çekici olarak değerlendiriyorlardı.
Sakalın çekiciliği cinsel yönelime bağlıdır. 2017 yılında yapılan bir araştırma , gey erkeklerin daha erkeksi bir görünüm yaydığı için daha kalın sakalları tercih ettiğini ortaya çıkardı. Farklı kültürlerde de farklı tercihler vardır.

Kaşlar yüzün pencere çerçeveleridir

Frida Kahlo’nun ya da Cara Delevingne’in ikonik kaşları olmasaydı nerede olurduk ? Kaşlar, gözlerimizi toz, yağmur ve ter gibi tahriş edici maddelerden korumaya yardımcı olur.
2018 yılında yapılan bir araştırma , erkeklerin, özellikle uzun süreli flörtlerde kalın kaşları kadınlar üzerinde oldukça çekici bulduğunu ortaya çıkardı. Farklı yaş gruplarının farklı kaş tercihleri ​​vardır . Gençler göze yakın veya alçak kaşları tercih ederken, 50 yaş üstü kişiler ise yüksek kavisli kaşları tercih ediyordu.

Dudaklar yüzün çekiciliğini etkileyebilir

Mükemmel dudak arayışında, 2017 yılında yapılan bir araştırma , simetrik dudakların en çekici olduğunu buldu.
Antropolog , dolgun dudakların çekici olabileceğini çünkü gençliğin sinyali olduğunu söyledi .Genç dudaklar dolgun çünkü genç cilt bol miktarda kolajen ve dudaklarınızı içten dışa nemli ve dolgun tutan doğal olarak oluşan hyaluronik asit içeriyor. Ne yazık ki yaşlandıkça dudaklarımızdaki dolgunluk doğal olarak azalıyor.
Sağlıksız uygulamalardan kaçınmak dudakların erken incelmesini önlemeye yardımcı olabilir. Sigara içmeyin, güneşten uzak durun ve dudaklarınızın doğal olarak daha uzun süre dolgun kalmasını istiyorsanız aşırı içki içmeyin.

Bakışınız samimiyet kurabilir

İnsanlar sadece göz temasını çekici bulmakla kalmıyor, aynı zamanda arzunun güçlü ve dile getirilmemiş bir göstergesidir. Hiçbir düşünce sürecinden faydalanılmadığı için bu, otomatik ve bilinçsiz bir tepki olabilir, bunun yerine yalnızca dürüst ve anında bir çekim veya ilgisizliğin ifadesidir.

Göz teması, beynimizin çalışma şekli nedeniyle kişinin dikkatini çeker. PLOS One’da 2016 yılında yapılan bir araştırma, beynimizin uzağa bakan bir yüzden ziyade “doğrudan bakışa” daha fazla tepki verdiğini ortaya çıkardı. Güçlü göz teması aynı zamanda bir kişinin karakterini değerlendirmeye de yardımcı olur. Bir araştırma , göz temasının güven duygusu anlamına geldiğini ortaya çıkardı.
Birinin senden hoşlandığının açık bir işareti, göz teması kurması, gözlerini kısa bir süre başka yöne çevirmesi ve sonra bakışlarını sana geri çevirmesidir. Bakmamaları gerektiğini biliyorlar, bu yüzden bakışlarını başka tarafa çeviriyorlar ama yardım edemiyorlar ama odaklarını tekrar sana getiriyorlar. Bu doğal bir itme-çekme.

Gözler çekicilikte rol oynuyor

Öyle görünüyor ki çekicilik gözlerde başlayabilir.2019 yılında yapılan bir araştırma , kadınların, iris çevresinde limbal halkalar olarak adlandırılan koyu halkalar bulunan partnerlerle, olmayanlara kıyasla çıkmayı tercih ettiğini ortaya çıkardı. Ayrıca Estetik Plastik Cerrahi alanında 2011 yılında yapılan bir araştırma , gözbebeklerinin genişlemesinin ve gözün dış bölgesinde daha fazla beyazlığın yüzün çekiciliğini artırdığını ortaya çıkardı. Mavi gözler geleneksel olarak çekici kabul edilse de diğer göz renklerinden farklı olarak derecelendirilmedi.
Mavi gözlere olan ilgi kültürel stereotiplere bağlanabilir.

Araştırmalar “Kültürümüz sıklıkla ‘sarı saçlı, mavi gözlü’ kişileri idolleştiriyor; bu onlarca yıldır filmlerde ve medyada vurgulanıyor” diyor . “Bu nedenle, mavi gözlü bir kişiye atfedilen ‘eğlenceli’ ve ‘seksi’ yönler kesinlikle ağır medya etkilerinin bir sonucudur.”
Ancak göz renkleri, yaydıkları kişilik özellikleri nedeniyle çekiciliği etkileyebilir: Açık göz rengine sahip kişilerin daha az uyumlu ve daha rekabetçi göründüğünü ortaya çıkardı.

Yorum yapın

vozol 12000 vozol 10000 vozol puff vozol 20000 vozol 10000 vozol neon 10000 vozol 12000 time
casino casino siteleri